Faydalı Bilgiler

 • Kuşburnu

  Kuşburnu şeker, organik asit ve C vitamini bakımında çok zengindir. (100 gr kuşburnunda 130-2000 mg C vitamini bulunur ki bu oran bir sandı portakalda bulunan vitamin karşılığıdır.) Hemoroit (basur-mayasıl) tedavisinde kesin sonuç verir. A ve E vitaminleri ile birlikte antioksidan etkisi göstererek kanser riskini önler.

 • Böğürtlen

  Doğada en fazla antioksidan madde içeren meyvedir.(Antioksidan: İnsan vücudunun ürettiği veya vücuda sonradan girerek kansere yol açan “kanserojen maddeleri “ etkisiz hale getirtir.
  Kas hareketlerinin gerilmesini önleyip yaşlılığı geciktirir ve cinsel gücü artırır. Basura iyi gelir, peklik sağlamak için iyi bir içecektir.

 • Kızılcık

  Ateşi düşürür ve ağız paslanasını giderir. Gazı önler, bağırsak yaralarına iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirip çalışma ritmini düzenler.

 • Alıç

  UUykusuzluğu ve şiddetli kusmayı önler. Sindirim organlarının çalışmasına yardımcı olur. Kalbi kuvvetlendirir, damar sertliğini önler, göğü nezlesine iyi gelir.
  Yüksek tansiyon normalde düşürür ve tansiyon düzenleyicisidir. Marmeladı şişkinlikleri indirir.
  Şiddetli baş ağrılarını dindirir. Asabi çarpıntıları sinir gerginliği tedavisinde yardımcı olur.

 • Dut

  Kan eksikliği bulanan hastalarda çok büyük faydalar sağlar. Mide hastalıklarında özellikle, üsler hastalığına iyi gelir. Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcı olur.

 • Rezene

  Midedeki gazı giderici, süt çoğaltıcı ve yatıştırıcı (müsekkin) olarak çay veya toz halinde kullanılır. Boğmaca, dalak hastalıkları ve idrar zorluğunda faydalıdır. Kan çıbanı ve göz zafiyetlerinde kullanılır.

 • Isırgan Otu

  Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında dalak hastalıklarında, solunum sistemi balgamlanmasında, mide kramplarında ve ülserlerinde, bağırsak ülserlerinde ve akciğer hastalıklarında öncelikle önerilir. Dolaşım yetersizliğine bağlı ve diğer etkenlerde dolayı oluşan ödemlerin giderilmesine yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde fayda sağlar. Alerjik reaksiyonları önler.

 • Papatya

  Terletici, sakinleştirici ve kramp çözücüdür. Özellikle mukoza iltihaplarında dezenfeksiyon ve iltihap kurutucu olarak kullanılır. İyi bir yatıştırıcıdır. Rahim şikâyetlerinde, uykusuzluk, testis iltihabı, yüksek ateş, yara ve diş ağrılarında yardımcı olur.

 • Keçiboynuzu (Harnup)

  Akciğer kanserini önleme özelliğine sahiptir. Alerjik astım ve nefes darlığı tedavisinde oldukça etkilidir. Kısırlık tedavisinde ve erkeklerde iktidarsızlık sorununun çözümünde büyük katkısı olduğu bilinmektedir. Keçiboynuzunu özellikle sigara içenlerin düzenli ve sürekli tüketmeleri gerekmektedir.